Wynajem mieszkania można podzielić na kilka etapów. W pierwszej kolejności poszukujesz najemcy, np. poprzez zamieszczenie zdjęć lokalu na portalach związanych z wynajmem nieruchomości. Jeśli znajdziesz osobę, której odpowiada Twoja oferta oraz warunki najmu, to najprawdopodobniej podpiszesz z nią umowę i pobierzesz kaucję na poczet ewentualnych zniszczeń lub zaległości. Następnie przekażesz mieszkanie najemcy i spiszesz stan liczników. Umowa najmu rozpocznie się a na Twoje konto wpłynie pierwszy czynsz. Wówczas przyjdzie moment, w którym zaczniesz zastanawiać się co dalej… Czy wynajem należy gdzieś zgłosić? Czy trzeba płacić podatek od wynajmu? Jeśli tak, to jak rozliczać wynajem mieszkania?


W tym artykule poznasz 5 podstawowych kroków, które należy wykonać, aby prawidłowo rozliczać wynajem. Zapoznaj się z nimi i sprawdź, co warto wiedzieć, aby dopełnić obowiązków wynikających z przepisów.



JAK ROZLICZAĆ WYNAJEM MIESZKANIA? | POZNAJ 5 KLUCZOWYCH KROKÓW



KROK I. WYBIERZ FORMĘ OPODATKOWANIA


Jeśli dopiero rozpocząłeś wynajem mieszkania i robisz to przez, tzw. wynajem prywatny, to masz do wyboru 2 możliwości płacenia podatku: ryczałt lub zasady ogólne.


Która z tych form jest korzystniejsza?

To zależy od indywidualnej sytuacji wynajmującego… Dla niektórych ryczałt będzie idealnym rozwiązaniem ze względu na to, że obliczanie podatku w ryczałcie nie wymaga dużych nakładów czasu. Innym z kolei będzie zależało na jak najniższych zobowiązaniach podatkowych. Z tego tytułu zdecydują się na zasady ogólne. 


Krótkie porównanie ryczałtu i zasad ogólnych znajdziesz w artykule „Jaką formę opodatkowania najmu wybrać na 2022 rok?”. Z kolei pełne zestawienie możliwych form opodatkowania najmu, ich wad i zalet znajdziesz w naszym flagowym kursie „Poznaj podstawy wynajmu”.


KROK II. ZŁÓŻ OŚWIADCZENIA (dobrowolne)


Wynajmujesz mieszkanie sam czy z małżonkiem/małżonką? Jeśli jesteś współwłaścicielem mieszkania na zasadzie wspólności małżeńskiej, to w celu uproszczenia rozliczeń możesz w całości rozliczać wynajem wspólnej nieruchomości. Jednakże w celu samodzielnego rozliczenia wynajmu należy złożyć do urzędu odpowiednie oświadczenia.


Podobnie w przypadku wyboru formy opodatkowania. Zasady ogólny przysługują każdemu. Jednakże jeśli zdecydujesz się na ryczałt, to jesteś zobowiązany powiadomić o tym urząd skarbowy. Wzory wszelkich druków wraz z objaśnieniami znajdziesz w kursie „Poznaj podstawy wynajmu”.


Pamiętaj, że kurs możesz zrealizować online, nie wychodząc z domu. Materiały w nim zawarte będą przydatne zarówno na początku jak i w trakcie najmu.


KROK III. OBLICZ PODATEK


Niezależnie od tego, którą z form opodatkowania wybrałeś (ryczałt czy zasady ogólne), warto jest prowadzić dodatkowe obliczenia przychodów/kosztów. Pomogą Ci one obliczyć podatek.


KALKULATOR RYCZAŁTU REDi TAX - OKŁADKA

Obliczenie podatku na zasadach ogólnych jest bardziej skomplikowane, ponieważ w tym przypadku oprócz przychodów należy uwzględnić również Twoje koszty. Formuła na obliczenie podatku w dużym uproszczeniu wygląda następująco:


jak rozliczać wynajem mieszkania - REDi TAX - zasady ogólne - obliczanie podatku

KROK IV. WPŁAĆ PODATEK DO URZĘDU SKARBOWEGO


Po obliczeniu podatku należy go wpłacić na indywidualny mikrorachunek podatkowy. W trakcie roku termin płatności za poszczególne miesiące to 20. dzień kolejnego miesiąca (w przypadku płatności miesięcznych) lub 20. dzień miesiąca następującego po zakończonym kwartale (w przypadku płatności kwartalnych).


KROK V. ZŁÓŻ PIT ROCZNY


Ostatni krok, o którym musisz wiedzieć, to PIT roczny. Na początku wynajmu wybrałeś formę opodatkowania. Następnie na podstawie swojego wyboru obliczałeś i płaciłeś podatek do urzędu skarbowego. PIT roczny stanowi podsumowanie Twoich przychodów/dochodów z najmu z całego roku oraz Twoich wpłat na podatek.


W oparciu o zeznanie PIT dopłacisz podatek lub też urząd dokona zwrotu nadpłaty w podatku. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki PIT należy złożyć w przypadku wyboru konkretnej formy opodatkowania, zapoznaj się z innym wpisie na naszym blogu. Znajdziesz go TUTAJ.



Zainteresowało Cię to, o czym przeczytałeś? Chcesz zdobyć więcej informacji i dowiedzieć się, jak rozliczać wynajem mieszkania? Może wybrałeś już formę opodatkowania, ale nadal masz wątpliwości dotyczące tego, do którego urzędu powinieneś wpłacać podatek od najmu czy też tego, w jaki sposób powinieneś rozliczać wynajem nieruchomości należących do małżeństwa? A może do tej pory nie wykazywałeś wynajmu przed urzędem i chciałbyś to zmienić? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na kluczowe pytania zadawane mi przez wynajmujących, to zapoznaj się z opisem kursu „Poznaj podstawy wynajmu”.


Poznaj podstawy wynajmu 2021 - okładka

Zobacz też pozostałe wpisy!

18 lutego 2022
4.3 3 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x