
Rozliczenie PIT z wynajmu mieszkania w 2022 roku (ryczałt)
30 kwietnia 2023 upływa termin na rozliczenie PIT z wynajmu mieszkania za 2022, w tym również wynajmu opodatkowanego ryczałtem. Z …
Wynajem mieszkania można podzielić na kilka etapów. W pierwszej kolejności poszukujesz najemcy, np. poprzez zamieszczenie zdjęć lokalu na portalach związanych z wynajmem nieruchomości. Jeśli znajdziesz osobę, której odpowiada Twoja oferta oraz warunki najmu, to najprawdopodobniej podpiszesz z nią umowę i pobierzesz kaucję na poczet ewentualnych zniszczeń lub zaległości. Następnie przekażesz mieszkanie najemcy i spiszesz stan liczników. Umowa najmu rozpocznie się a na Twoje konto wpłynie pierwszy czynsz. Wówczas przyjdzie moment, w którym zaczniesz zastanawiać się co dalej… Czy wynajem należy gdzieś zgłosić? Czy trzeba płacić podatek od wynajmu? Jeśli tak, to jak rozliczać wynajem mieszkania?
W tym artykule poznasz 5 podstawowych kroków, które należy wykonać, aby prawidłowo rozliczać wynajem. Zapoznaj się z nimi i sprawdź, co warto wiedzieć, aby dopełnić obowiązków wynikających z przepisów.
Jeśli dopiero rozpocząłeś wynajem mieszkania i robisz to przez, tzw. wynajem prywatny, to masz do wyboru 2 możliwości płacenia podatku: ryczałt lub zasady ogólne.
To zależy od indywidualnej sytuacji wynajmującego… Dla niektórych ryczałt będzie idealnym rozwiązaniem ze względu na to, że obliczanie podatku w ryczałcie nie wymaga dużych nakładów czasu. Innym z kolei będzie zależało na jak najniższych zobowiązaniach podatkowych. Z tego tytułu zdecydują się na zasady ogólne.
Krótkie porównanie ryczałtu i zasad ogólnych znajdziesz w artykule „Jaką formę opodatkowania najmu wybrać na 2022 rok?”. Z kolei pełne zestawienie możliwych form opodatkowania najmu, ich wad i zalet znajdziesz w naszym flagowym kursie „Poznaj podstawy wynajmu”.
Wynajmujesz mieszkanie sam czy z małżonkiem/małżonką? Jeśli jesteś współwłaścicielem mieszkania na zasadzie wspólności małżeńskiej, to w celu uproszczenia rozliczeń możesz w całości rozliczać wynajem wspólnej nieruchomości. Jednakże w celu samodzielnego rozliczenia wynajmu należy złożyć do urzędu odpowiednie oświadczenia.
Podobnie w przypadku wyboru formy opodatkowania. Zasady ogólny przysługują każdemu. Jednakże jeśli zdecydujesz się na ryczałt, to jesteś zobowiązany powiadomić o tym urząd skarbowy. Wzory wszelkich druków wraz z objaśnieniami znajdziesz w kursie „Poznaj podstawy wynajmu”.
Pamiętaj, że kurs możesz zrealizować online, nie wychodząc z domu. Materiały w nim zawarte będą przydatne zarówno na początku jak i w trakcie najmu.
Niezależnie od tego, którą z form opodatkowania wybrałeś (ryczałt czy zasady ogólne), warto jest prowadzić dodatkowe obliczenia przychodów/kosztów. Pomogą Ci one obliczyć podatek.
Obliczenie podatku na zasadach ogólnych jest bardziej skomplikowane, ponieważ w tym przypadku oprócz przychodów należy uwzględnić również Twoje koszty. Formuła na obliczenie podatku w dużym uproszczeniu wygląda następująco:
Po obliczeniu podatku należy go wpłacić na indywidualny mikrorachunek podatkowy. W trakcie roku termin płatności za poszczególne miesiące to 20. dzień kolejnego miesiąca (w przypadku płatności miesięcznych) lub 20. dzień miesiąca następującego po zakończonym kwartale (w przypadku płatności kwartalnych).
Ostatni krok, o którym musisz wiedzieć, to PIT roczny. Na początku wynajmu wybrałeś formę opodatkowania. Następnie na podstawie swojego wyboru obliczałeś i płaciłeś podatek do urzędu skarbowego. PIT roczny stanowi podsumowanie Twoich przychodów/dochodów z najmu z całego roku oraz Twoich wpłat na podatek.
W oparciu o zeznanie PIT dopłacisz podatek lub też urząd dokona zwrotu nadpłaty w podatku. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki PIT należy złożyć w przypadku wyboru konkretnej formy opodatkowania, zapoznaj się z innym wpisie na naszym blogu. Znajdziesz go TUTAJ.
Zainteresowało Cię to, o czym przeczytałeś? Chcesz zdobyć więcej informacji i dowiedzieć się, jak rozliczać wynajem mieszkania? Może wybrałeś już formę opodatkowania, ale nadal masz wątpliwości dotyczące tego, do którego urzędu powinieneś wpłacać podatek od najmu czy też tego, w jaki sposób powinieneś rozliczać wynajem nieruchomości należących do małżeństwa? A może do tej pory nie wykazywałeś wynajmu przed urzędem i chciałbyś to zmienić? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na kluczowe pytania zadawane mi przez wynajmujących, to zapoznaj się z opisem kursu „Poznaj podstawy wynajmu”.