fbpx
Wśród zainteresowanych Twoim mieszkaniem mogą być nie tylko osoby prywatne, ale również firmy. Często poszukują one mieszkań dla swoich pracowników lub chcą prowadzić działalność gospodarczą w oferowanym przez Ciebie lokalu. Decydując się na wynajem mieszkania firmie, zwróć szczególną uwagę na różnice w zakresie podatku VAT. Uwzględnij również różnice w wysokości podatku od nieruchomości.

WYNAJEM MIESZKANIA NA CELE MIESZKANIOWE A VAT


Jeśli nieruchomość będziesz wynajmować na cele mieszkaniowe, wówczas taki wynajem cały czas będzie korzystał ze zwolnienia z VAT. Bardzo często firmy wynajmują mieszkania dla swoich pracowników – zapewnienie mieszkania nierzadko stanowi element wynagrodzenia.


Ważne, aby w umowie najmu dokładnie określić, na jakie cele wynajmowana jest dana nieruchomość.


Wynajem mieszkania na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT, zatem nie masz obowiązku wystawiania firmie faktur (choć oczywiście możesz to robić). Umowa najmu i comiesięczne płatności wystarczą, aby firma zaliczyła wydatki związane z wynajmem w koszty. Wystawiona faktura będzie po prostu dodatkowym udogodnieniem.


Jeśli zdecydujesz się na wystawianie faktur, to w uwagach umieść podstawę zwolnienia z VAT. Może być to zapis:


Zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 Ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług.


VAT A WYNAJEM MIESZKANIA FIRMIE NA CELE UŻYTKOWE


biuro w mieszkaniu

Jeśli firma będzie prowadzić w mieszkaniu swoją działalność gospodarczą, wówczas taki wynajem opodatkowany jest podatkiem VAT według stawki 23 %. W związku z tym, jeśli Twoje obroty przekraczają rocznie 200.000 zł, to do usługi najmu masz obowiązek doliczenia podatku VAT. Jeśli z kolei korzystasz ze zwolnienia podmiotowego, czyli Twoje obroty są poniżej 200.000 zł, to nie musisz doliczać podatku VAT do usługi najmu.


Przykład 1


Wojtek wynajmuje mieszkanie w Krakowie osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej za cenę 2.500 zł miesięcznie. Dodatkowo do Wojtka zgłosiła się firma, która chciałaby wynająć inne mieszkanie z przeznaczeniem na swoje biuro za cenę 3.000 zł netto miesięcznie.

Roczny obrót Wojtka wynosi 66.000 zł (2.500 zł * 12 + 3.000 zł * 12). Zważywszy na to, że obrót nie przekracza 200.000 zł, Wojtek nie ma obowiązku doliczać 23 % VAT do ceny, za którą wynajmuje mieszkanie firmie.


Przykład 2


Wojtek wynajmuje dom za cenę 15.000 zł miesięcznie. Dodatkowo do Wojtka zgłosiła się firma, która chciałaby wynająć mieszkanie z przeznaczeniem na swoje biuro za cenę 3.000 zł netto miesięcznie.

Z uwagi na fakt, że w takiej sytuacji Wojtek przekroczy limit obrotów uprawniających do zwolnienia (obroty powyżej 200.000 zł), to po przekroczeniu tego limitu będzie musiał doliczać do kwoty 3.000 zł również VAT w wysokości 690 zł (23 % z 3.000 zł).UWAGA!

Jeśli wynajmujesz mieszkanie na cele inne niż mieszkaniowe, to w umowie najmu lokalu warto określić czynsz w wartości netto (nawet jeśli korzystasz ze zwolnienia podmiotowego z VAT). Dzięki temu w sytuacji, gdy przekroczysz 200.000 zł, to podatek 23 % będzie doliczony dodatkowo do czynszu określonego w umowie.


STAWKI PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI


Wynajem na rzecz firmy wiąże się również z wyższym podatkiem od nieruchomości. Dokładne stawki podatku ustala gmina, w której położona jest nieruchomość. Nie mogą być one jednak wyższe niż stawki określone w ustawie.

Tak czy owak musisz liczyć się z tym, że wynajmując nieruchomość z przeznaczeniem na cele użytkowe, Twój podatek wzrośnie. Będzie to z miana z ok. 0,80 zł/m2 do ok. 23 zł/m2.


Przykład 3


Wojtek w okresie od stycznia do lipca wynajmował mieszkanie na cele mieszkaniowe. Powierzchnia lokalu dla celów podatku od nieruchomości to 64 m2. Powierzchnia gruntu to 15 m2.

Począwszy od lipca Wojtek wynajmuje to samo mieszkanie firmie – tym razem na cele użytkowe. Firma będzie wykorzystywać mieszkanie jako swoje biuro.

Spójrz do poniższej tabeli i zobacz, jak zmieni się wysokość podatku od nieruchomości:


W tym artykule zdobyłeś podstawową wiedzę na temat różnic w zakresie podatku VAT oraz wysokości podatku od nieruchomości. Wiesz już, jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą wynajem nieruchomości na cele użytkowe. Jeśli chcesz poznać więcej zagadnień z zakresu rozliczeń podatkowych związanych z wynajmem, to zachęcam Cię do dołączenia do kursu „Poznaj podstawy wynajmu”. Znajdziesz tam odpowiedzi na pytania, które najczęściej otrzymuję ze strony właścicieli nieruchomości.


okładka kursu "Poznaj podstawy wynajmu 2021"

Zobacz też pozostałe wpisy!

22 lutego 2021
5 1 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x