Pytanie dotyczące prawidłowego sklasyfikowania usług wynajmu do odpowiedniej grupy pojawia się podczas zakładania działalności gospodarczej lub spółki. Wówczas wpisanie numeru PKD (czyli rodzaju działalności, jaką będziesz prowadzić) jest obowiązkowym elementem dokumentów rejestracyjnych. W tym artykule dowiesz się, które kody PKD obejmują określone rodzaje wynajmu.


PKD WYNAJEM NIERUCHOMOŚCI | ZESTAWIENIE


pkd wynajem nieruchomości - wypełnianie formularza

Jeśli Twoja działalność będzie związana z wynajmem nieruchomości, to w pierwszej kolejności powinieneś zajrzeć do SEKCJI L – DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z OBSŁUGĄ RYNKU NIERUCHOMOŚCI.


I. WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY

Kupiłeś nieruchomości, które będziesz wynajmować na długi termin, tj. w cyklu miesięcznym lub rocznym?

Wówczas odpowiednim numerem PKD będzie 68.20.Z  „Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi”. Obejmuje on wynajem budynków mieszkalnych jak i niemieszkalnych, np. garaży.


Wybierz to samo PKD również wtedy, gdy nie jesteś właścicielem nieruchomości, które wynajmujesz długoterminowo. Chodzi tu o sytuacje, w których dzierżawisz nieruchomości od innego właściciela lub wynajmujesz je w celu dalszego podnajmu, np. na pokoje.


Zwróć uwagę na to, że usługi wynajmu długoterminowego zaklasyfikowane do numeru 68.20.Z w niektórych przypadkach możesz świadczyć również w ramach najmu prywatnego. O różnicach między najmem prywatnym a działalnością gospodarczą przeczytasz TUTAJ.


II. KUPNO I SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI

Twój biznes polega na kupnie i sprzedaży nieruchomości?

Odpowiednim numerem PKD będzie wówczas 68.10.Z  „Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek”.


III. ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI

W przypadku, gdy planujesz zarządzać nieruchomościami, odpowiednim PKD będzie dla Ciebie 68.32.Z „Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie”.


Jeśli w ramach umowy podpisanej z klientem zapewniasz również obsługę związaną ze sprzątaniem nieruchomości, koniecznie dodaj do PKD numer 81.10.Z „Działalność pomocnicza związana z utrzymaniem porządku w budynkach”. Obejmuje on, m.in. sprzątanie wnętrz, wywóz śmieci a także działalność recepcyjną, pralniczą i podobną działalność pomocniczą.


IV. POŚREDNICTWO

Działając na rynku nieruchomości, możesz również świadczyć usługi pośrednictwa.


Wyobraź sobie, że któregoś dnia trafisz na ciekawą nieruchomość pod wynajem lub zakup. Może się okazać, że w danym momencie nie będziesz dysponował czasem lub środkami finansowymi, aby w tę nieruchomość zainwestować. Wiesz jednak, że Twoi znajomi byliby chętni, aby dane mieszkanie kupić lub wynająć. Za ustaloną prowizją możesz więc przekazać dane dotyczące oferty, czyli pośredniczyć w kupnie, sprzedaży lub dzierżawie nieruchomości.


W takim przypadku odpowiednim PKD będzie 68.31.Z „Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami”.


Kolejną formą świadczenia usług z zakresu nieruchomości jest wynajem krótkoterminowy, którego PKD znajdziesz w SEKCJI I – DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z ZAKWATEROWANIEM I USŁUGAMI GASTRONOMICZNYMI.


V. WYNAJEM NA DOBY

Jeśli wynajmujesz mieszkanie na doby, to zapewne korzystasz z portalu Booking lub Airbnb. Wówczas właściwym dla Ciebie PKD będzie 55.90.Z „Pozostałe zakwaterowanie”. Ta klasyfikacja obejmuje zapewnienie zakwaterowania, m.in. w blokach mieszkalnych.


Jeśli w ramach krótkotrwałego zakwaterowania zapewniasz również codzienne sprzątanie, słanie łóżek, podawanie posiłków i napojów, to Twoje usługi są sklasyfikowane w PKD pod numerem 55.10.Z „Hotele i podobne obiekty zakwaterowania”.


Więcej zagadnień związanych z wynajmem krótkoterminowym znajdziesz w naszym innym artykule Wynajem krótkoterminowy – co warto wiedzieć?


VI. POLA KEMPINGOWE I NAMIOTOWE

Może się również zdarzyć, że posiadasz działkę idealną pod pole kempingowe czy namiotowe. W takim przypadku odpowiednim wyborem będzie 55.30.Z „Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe”. Ta działalność obejmuje, m.in. zapewnienie miejsc na namioty oraz pojazdy kempingowe.


Aby szczegółowo zapoznać się informacjami na temat usług objętych danym symbolem, prześledź dodatkowe opisy znajdujące się przy wybranych numerach PKD. Znajdziesz je w poniższym linku:

SCHEMAT KLASYFIKACJI PKD


Zobacz też pozostałe wpisy!

4 lipca 2024
4.7 3 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x