fbpx
Wynajmując nieruchomości, niekoniecznie musisz być ich właścicielem. Przedsiębiorcy często wydzierżawiają mieszkania z możliwością ich dalszego podnajmu. Sytuacja taka zdarza się najczęściej przy, tzw. wynajmie na pokoje, gdy firma wynajmuje od właściciela całe mieszkanie i podnajmuje je dalej na pokoje. Koszt przystosowania mieszkania do wynajmu na pokoje może pokryć w zależności od umowy właściciel lub firma, która takie mieszkanie dzierżawi. Właściciel jest skłonny obniżyć czynsz najmu pod warunkiem, że firma wykończy i wyposaży mieszkanie we własnym zakresie.

Koszt przystosowania mieszkania do wynajmu na pokoje może wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to zatem dość duża inwestycja. Oprócz zakupu samego wyposażenia firmy pokrywają też koszty ekipy remontowej, która odpowiada za przebudowę ścian, łazienek, kuchni itp. Koszt wykończenia mieszkania, czyli koszt przystosowania lokalu do wynajmu, stanowi dla firmy inwestycję w obcym środku trwałym, która podlega amortyzacji.


Rezygnacja firmy z wynajmu mieszkania

Co się stanie, jeśli firma zrezygnuje w wynajmu? Przyczyn rezygnacji może być wiele. Rok 2020 jest dowodem na to, że wynajem pokoi, który wcześniej wydawał się stabilnym źródeł dochodów, wcale nie musi taki być. Utrata najemców i problemy ze znalezieniem nowych mogą sprawić, że firmie nie będzie się dłużej opłacać świadczyć usługi wynajmu na pokoje w danej lokalizacji. Może się okazać, że inna lokalizacja mieszkania będzie dla firmy korzystniejsza.


Co zrobić w sytuacji, gdy nastąpi zaprzestanie wynajmu mieszkania na pokoje?

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się przykładowej sytuacji.

Przykład 1

Firma jest związana z właścicielem umową najmu, którą można lub nie można wypowiedzieć w określonym czasie. Jeśli obie strony będą zgodne, to umowa może zostać rozwiązana za porozumiem stron.

Firma zaliczyła bezpośrednio do kosztów zakup wyposażenia do wynajmowanego mieszkania. Jest więc właścicielem tego wyposażenia.

Ponadto firma poniosła koszty przystosowania lokalu do wynajmu, czyli dokonała inwestycji w obcym środku trwałym. Taka inwestycji podlega amortyzacji.

Firma wynajmowała nieruchomość tylko przez rok. Oznacza to, że inwestycja w obcym środku trwałym nie została w całości zamortyzowania, czyli zaliczona do kosztów.


Jakie są możliwe scenariusze?

A. Firma zabiera wyposażenie zakupione do mieszkania i wykorzystuje je w innym lokalu, np. w lokalu znajdującym się w lepszej lokalizacji.


B. Firma sprzedaje wyposażenie właścicielowi i uzyskuje przychód ze sprzedaży.


C. Właściciel nie jest zainteresowany zakupem wyposażenia. Firma sprzedaje więc wyposażenie na wolnym rynku.


D. Firma likwiduje inwestycję w obcym środku trwałym. Niezamortyzowaną część inwestycji rozlicza jako stratę.


E. Właściciel zwraca koszty inwestycji w obcym środku trwałym (w całości lub częściowo). Dla firmy zwrot ten jest przychodem firmowym.


Na marginesie warto zwrócić uwagę na pewien wyjątek wynikający z ustawy. Otóż z kosztów uzyskania przychodów wyłączone są straty powstałe na skutek likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeśli utraciły one przydatność na skutek zmiany rodzaju działalności.

Kontynuując przytoczone wcześniej scenariusze, miałoby to miejsce, gdyby firma całkowicie zmieniła swoją koncepcję biznesu. Przykładowo zrezygnowałaby z wynajmu, a rozpoczęła handel autami. W takiej sytuacji niezamortyzowana część inwestycji nie byłaby kosztem uzyskania przychodów. Jeśli masz w planach zmianę rodzaju działalności, a na horyzoncie widać stratę z likwidacji, której nie możesz rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów, wówczas mimo wszystko warto złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.


Zobacz też pozostałe wpisy!

22 lutego 2021
5 1 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x