fbpx

Stoisz przed decyzją związaną z wyborem sposobu rozliczania najmu? A może już świadczysz usługi najmu, jednak rozważasz zmianę sposobu rozliczenia z fiskusem? Najem prywatny a działalność gospodarcza – czym różnią się te dwie formy opodatkowania? Poznaj podstawowe różnice i dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę.


I. Forma prowadzenia


Działalność gospodarczą rejestrujesz w CEIDG – nadajesz jej nazwę, wskazujesz rodzaje usług/czynności, które będziesz w ramach niej wykonywał (symbole PKD) itp. Działalność możesz zarejestrować online.

Świadczenia usługi najmu prywatnego za pewnymi wyjątkami takimi jak, np. najem okazjonalny, nie zgłaszasz w urzędzie.


II. Moment uzyskania przychodu i poniesienia kosztu


W najmie prywatnym obowiązuje, tzw. metoda kasowa. Oznacza to, że dopóki nie otrzymasz wpłat od najemców, nie uzyskujesz przychodu, a co za tym idzie – nie płacisz podatku!

Oczywiście reguła ta odnosi się również do kosztów. Dopóki nie opłacisz faktury za prąd czy Internet, nie możesz pomniejszyć podstawy opodatkowania, gdyż koszt de facto nie został poniesiony.


Przykład 1

Wojtek w ramach najmu prywatnego wynajmuje kawalerkę. Najemca zobowiązany jest do zapłaty 1.500 zł czynszu najmu miesięcznie. Wojtek wybrał ryczałt jako formę opodatkowania najmu.

W okresie od lutego do kwietnia najemca (z uwagi na problemy finansowe), nie zapłacił czynszu.

Przychód z najmu prywatnego u Wojtka za okres od lutego do kwietnia wynosi 0 zł! Skoro przychód jest zerowy, to Wojtek nie zapłaci podatku.


W działalności gospodarczej sytuacja jest odwrotna. Nawet jeśli nie otrzymasz przelewu od najemcy, to i tak uzyskujesz przychód!

Tutaj znaczenie mają kwoty należne (te, które najemca powinien wpłacić, nawet jeśli tego nie zrobił).


Przykład 2

Wojtek wynajmuje kawalerkę. Najemca zobowiązany jest do zapłaty 1.500 zł czynszu najmu miesięcznie. Wojtek rozlicza najem w ramach działalności gospodarczej.

W okresie od lutego do kwietnia najemca (z uwagi na problemy finansowe), nie zapłacił czynszu.

Nie zmienia to jednak faktu, że przychód Wojtka z działalności za okres od lutego do kwietnia wyniósł 4.500 zł (3 * 1.500 zł). Przychód ten po pomniejszeniu o koszty i możliwe odliczenia podlegałby opodatkowaniu, co oznacza, że Wojtek mimo braku wpływów od najemcy musiałby zapłacić podatek.


III. Dokumentacja


W działalności gospodarczej obowiązkowo prowadzisz księgi. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na podatkową księgę przychodów i rozchodów, w której dokonują zapisów o zdarzeniach występujących w działalności według określonych zasad.

układ kolumn KPiR

W najmie prywatnym nie masz obowiązku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.Ważne natomiast, żebyś co miesiąc/kwartał obliczał przychód/dochód i odprowadzał podatek. Nie ma nakazanej formy prowadzenia ewidencji. Wystarczy więc, że stworzysz tabelę, np. w arkuszu Excel, w której będziesz uwzględniał przychody od najemców oraz poniesione koszty.


IV. ZUS


W najmie prywatnym nie płacisz składek do ZUS.

Jeśli otwierasz działalność gospodarczą, to masz obowiązek zgłoszenia do ZUS i uiszczania składek. Przez pierwsze 6 miesięcy płacisz tylko składkę zdrowotną (ok. 365 zł), potem dochodzą składki społeczne. Jednakże przez 2 lata są one na preferencyjnych warunkach. Łącznie sumują się do ok. 610 zł. Po upływie 2 lat przechodzisz na pełny ZUS. Łączna kwota składek wynosi wówczas ok. 1.430 zł.

składki ZUS 2020 na osi

Jeśli oprócz działalności pracujesz również na etacie i uzyskujesz wynagrodzenie wyższe lub równe wynagrodzeniu minimalnemu, wówczas w działalności opłacasz tylko składki zdrowotne – nawet po pierwszych 6 miesiącach.


W tym artykule poznałeś podstawowe różnice między najmem prywatnym a działalnością gospodarczą. Poruszono tu głównie aspekty niefinansowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są różnice podatkowe między najmem prywatnym a działalnością gospodarczą, to zapisz się na poniższy kurs!


Zobacz też pozostałe wpisy!

21 stycznia 2021
0 0 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x