W jednym z ostatnich artykułów na blogu pisałam o planowanych w ramach Polskiego Ładu zmianach podatkowych. Nie napawały one optymizmem wynajmujących nieruchomości. Przyczyną były przede wszystkim zapisy dotyczące likwidacji zasad ogólnych w najmie prywatnym oraz przewidywana likwidacja amortyzacji mieszkań. Na szczęście pierwotna wersja projektu ustawy uległa zmianie! Obecne zapisy pozwalają wynajmującym nieco odetchnąć z ulgą. Wybrane zmiany podatkowe nie zostaną wprowadzone tak gwałtownie, jak początkowo zakładano.


W tym artykule przeczytasz o aktualnych założeniach Polskiego Ładu. Wpis powstał w oparciu o tekst ustawy z dnia 29 października 2021 roku.POLSKI ŁAD A NAJEM | ZMIANY W ZAKRESIE MOŻLIWYCH FORM OPODATKOWANIAObecne przepisy przewidują możliwość wyboru zasad ogólnych lub ryczałtu w najmie prywatnym w 2022 roku!


Pierwotny projekt ustawy zakładał całkowitą likwidację zasad ogólnych w najmie prywatnym a tym samym pozostawienie tylko ryczałtu.


Z ostatniego projektu z 29 października wynika, że w 2022 r. nadal będzie możliwość wyboru zasad ogólnych lub ryczałtu w najmie prywatnym. Mimo to od 2023 r. wynajmujący będą mogli rozliczać się w ramach najmu prywatnego wyłącznie ryczałtem.POLSKI ŁAD A NAJEM | AMORTYZACJAObecne przepisy przewidują możliwość amortyzacji lokali/budynków mieszkalnych oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2022 roku!


W pierwotnym projekcie ustawy przewidywano całkowitą likwidację kosztów amortyzacji budynków/lokali mieszkalnych oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.


Projekt ustawy z 29 października wskazuje jednak, że w 2022 r. nadal będzie można uwzględniać amortyzację w kosztach. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla osób, które obecnie amortyzują nieruchomości przy zastosowaniu indywidualnych stawek amortyzacji.


Amortyzacja, o której mowa, będzie możliwa w przyszłym roku wyłącznie dla środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed 1 stycznia 2022 roku!


Co to oznacza? Jeśli ktoś kupi mieszkanie pod wynajem po 2021 roku, to nie będzie mógł uwzględniać amortyzacji tej nieruchomości w kosztach.ZMIANY W SKŁADKACH ZUS PRZEDSIĘBIORCÓWObecnie miesięczna stawka na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców jest stała i wynosi 381.81 zł.


Pierwotna wersja projektu ustawy o Polskim Ładzie zakładała wprowadzenie składki zdrowotnej w wysokości równej 9 % dochodu. Dotyczyłoby to przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym.


Z ostatniego projektu ustawy z 29 października wynika jednak, że w 2022 roku składka przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie 4,9 % dochodu.


Wprowadzono również minimalną składkę zdrowotną w wysokości 270,90 zł miesięcznie.


stos monet

Z kolei w przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna będzie ustalona w stałej kwocie i będzie zależeć od poziomu przychodów.


a) Jeśli przychody będą niższe niż 60 000 zł, to składka zdrowotna wyniesie 9 % od kwoty 60 % przeciętnego wynagrodzenia (składka ok. 300 zł);


b) Przy przychodach z przedziału od 60.000 zł do 300.000 zł składka zdrowotna wyniesie 9 % od kwoty 100 % przeciętnego wynagrodzenia (składka ok. 500 zł);


c) Jeśli przychody przekroczą 300.000 zł, to składka zdrowotna wyniesie 9 % od kwoty 180 % przeciętnego wynagrodzenia (składka ok. 900 zł).


Jak widzisz – przedstawione wyżej zmiany różnią się od tego, o czym pisałam w poprzednim artykule na temat Polskiego Ładu. Na szczęście projekt ustawy w aktualnym wydaniu jest dużo bardziej łaskawy dla wynajmujących niż wcześniej! Niewykluczone jednak, że ulegnie on kolejnym modyfikacjom… Chcesz mieć pewność, że nie ominą Cię ważne informacje podatkowe z zakresu wynajmu? Jeśli tak, to zachęcam Cię do regularnego śledzenia wpisów na blogu REDi TAX.


Zobacz też pozostałe wpisy!

19 stycznia 2022
5 3 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najczęściej oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Tomek
Tomek
1 rok temu

Dz.U.2021.1993 – art. 9 ust. 4: uchylony. Czy to przypadkiem nie na podstawie tego ustępu można było (dla nowego najmu) nie składać oświadczenia, tylko zapłacić podatek np. oznaczając go PPE? Zamysł Nowego Ładu był taki, żeby już w 2022 najem był opodatkowany tylko ryczałtem, więc ten ustęp był zbędny (po co oświadczenie, skoro miał wejść obowiązek). Zatem ustęp uchylono, a potem obowiązek rozliczania ryczałtem odroczono do 2023. Każdy nowy najem z roku 2022 bez oświadczenia o opodatkowaniu ryczałtem będzie opodatkowany… no właśnie, ktoś opodatkuje nowy najem 8,5% a skarbówka „poprosi” o uzupełnienie do 17%. I tak do końca roku…

Polski nieład
1 rok temu

Ja rozumiem że służba zdrowia powinna być lepiej dofinansowana. Rozumiem też że składka procentowa ma sens. Tak mają Niemcy i wiele innych państw w Europie gdzie służba zdrowia jest kilka poziomów nad naszą. Ale wprowadzanie Polskiego Ładu z bugami w roku, którym szaleje inflacja, a przedsiębiorcy są szokowani wprost niezwykłymi rachunkami za energię jest wręcz zbrodnią dla gospodarki.

3
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x