fbpx
Nabycie nieruchomości wiąże się ze złożeniem odpowiednich dokumentów w urzędzie gminy. Wynika to z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości, który spoczywa, m.in. na właścicielach nieruchomości. Po podpisaniu umowy przedwstępnej nie dochodzi jeszcze do zmiany właściciela. Dopiero po umowie końcowej stajesz się właścicielem. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, co należy zrobić, aby dopełnić obowiązku podatkowego.


KUPIŁEŚ NIERUCHOMOŚĆ? PAMIĘTAJ O PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI!formularz in podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości ustalany jest w oparciu o informacje o Twoich nieruchomościach. W terminie 14 dni od zakupu powinieneś złożyć w urzędzie wypełniony formularz IN-1. Wzór odpowiedniego dokumentu znajdziesz TUTAJ.


Możesz go złożyć papierowo lub elektronicznie za pomocą profilu zaufanego.


Kliknij w poniższy link, aby pobrać poradnik, który pomoże Ci prawidłowo dokonać zgłoszenia drogą elektroniczną.


DARMOWY PORADNIK – JAK ZGŁOSIĆ NIERUCHOMOŚĆ DO PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI?


W formularzu oprócz Twoich danych identyfikacyjnych oraz danych o zgłaszanej nieruchomości podaj również powierzchnię lokalu, który zakupiłeś. Zamieść także informację o powierzchni gruntu przypadającej na dany lokal.


Ile wynosi podatek od nieruchomości?


Stawki podatku od nieruchomości ustala rada gminy w drodze uchwały, jednak stawki nie mogą przekroczyć kwot wymienionych w ustawie.


Zwróć uwagę na to, że w zależności od tego czy Twoja nieruchomość wykorzystywana jest na cele mieszkaniowe czy też na cele użytkowe, obowiązują Cię inne stawki podatku od nieruchomości.


Przykładowo w 2021 roku podatek od lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć rocznie kwoty 0,88 zł za metr kwadratowy. Oznacza to, że gmina może ustalić stawkę w niższej wysokości np. 0,79 zł za metr kwadratowy, jednak nie może zaproponować kwoty wyższej niż 0,88 zł.


W sytuacji gdy mieszkanie lub jego część przeznaczona jest na prowadzenie działalności gospodarczej, wówczas stawka podatku jest wyższa.


W 2021 r. podatek za metr kwadratowy powierzchni użytkowej nie może przekroczyć kwoty 24,84 zł.


Z powyższych akapitów wynika, że wynajmując lokal na cele użytkowe, musisz liczyć się z tym, że zapłacisz wyższy podatek od nieruchomości. Jeśli interesują Cię inne konsekwencje podatkowe wynajmu mieszkania firmie, to zapoznaj się z innym artykułem. Znajdziesz go TUTAJ.


Kiedy należy zapłacić podatek od nieruchomości?


Podstawą do zapłaty podatku jest decyzja otrzymana z gminy. Podatek rozłożony jest na cztery raty. Kolejne płatności należy wykonać: do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada. Informacje o wysokości podatku i terminach wpłat znajdziesz w decyzji otrzymanej z gminy.


UWAGA!

Jeśli kwota podatku nie przekracza 100 zł, wówczas podatek od nieruchomości płatny jest jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.


Zobacz też pozostałe wpisy!

8 września 2021
5 1 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x