fbpx

Jak zapewne wiesz, ryczałt jest jedną z możliwych form opodatkowania najmu nieruchomości. Na ryczałt decydują się zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z najmem, jak również osoby wynajmujące nieruchomości od długiego czasu. Przyczyn popularności tej formy opodatkowania można doszukiwać się w licznych korzyściach wynikających z wyboru ryczałtu. W poniższym wpisie poznasz główne zalety opodatkowania najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.RYCZAŁT ZA WYNAJEM | KLUCZOWE ZALETYI. NISKA STAWKA PODATKU

Ryczałt wynosi tylko 8,5 %. Jeśli Twoje przychody z najmu przekroczą 100.000 zł, wówczas od nadwyżki ponad tę kwotę zapłacisz 12,5 % podatku.


Dla zobrazowania różnic między ryczałtem a opodatkowaniem na zasadach ogólnych, przypomnę, że stawki podatku przy opodatkowaniu według skali podatkowej to 17 % i 32 %.


Jeśli w celu rozliczania najmu zdecydujesz się na założenie działalności gospodarczej, to dodatkowo będziesz mógł skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym. Wówczas stawka podatku wyniesie 19 %. Nadal jest to więcej niż w przypadku opodatkowania ryczałtem.


II. BRAK SUMOWANIA PRZYCHODÓW Z NAJMU Z INNYMI DOCHODAMI

Przychodów z najmu rozliczanego ryczałtem nie sumujesz z innymi dochodami. Oznacza to, że Twoje przychody z najmu nie wpływają na zwiększenie opodatkowania innych dochodów, np. tych z umowy o pracę. Nie ma ryzyka, że „wpadniesz” w wyższy próg podatkowy (32 %).


Przychody z najmu rozliczasz zupełnie odrębnie – z tytułu wynajmu składasz oddzielne zeznanie podatkowe.


III. MOŻLIWOŚĆ KWARTALNYCH WPŁAT PODATKU

W przypadku ryczałtu podatek masz prawo płacić raz na miesiąc lub raz na kwartał. Oznacza to, że w danym roku możesz wykonać tylko 4 przelewy podatku. Decyzja o częstotliwości rozliczeń z urzędem należy do Ciebie.


IV. PROSTOTA OBLICZEŃ

W ryczałcie nie uwzględniasz kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że do obliczenia podatku bierzesz pod uwagę wyłącznie przychody – bez pomniejszania ich o Twoje koszty związane z najmem. Obliczenie podatku zajmie Ci więc tylko chwilę.


Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak oblicza się ryczałt od najmu, to zapoznaj się z wpisem Obliczanie ryczałtu w 7 krokach.


V. BRAK OBOWIĄZKU PROWADZENIA EWIDENCJI PRZYCHODÓW

W ramach najmu prywatnego nie masz obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów. Oznacza to, że nie musisz korzystasz ze specjalnych programów czy też z usług biura rachunkowego.


Osobiście zachęcam Cię do prowadzenia zestawienia Twoich przychodów, gdyż jest ono pomocne przy wypełnieniu rocznego zeznania PIT. Jednakże pamiętaj, że prowadzenie ewidencji nie jest wymagane przez urząd.


VI. MOŻLIWOŚĆ DOKONANIA ODLICZEŃ OD PRZYCHODÓW I OBNIŻEK RYCZAŁTU

To, że w ryczałcie nie rozliczasz kosztów uzyskania przychodów, nie oznacza, że nie możesz dokonać pewnych odliczeń od przychodów oraz obniżek podatku.


Wydatki na Internet, darowizny czy też ulga termomodernizacyjna to tylko niektóre z możliwych sposobów na obniżenie Twojego podatku. 


VII. MOŻLIWOŚĆ ROZLICZANIA WYNAJMU PRZEZ JEDNO Z MAŁŻONKÓW

Jeśli nieruchomość wchodzi w skład małżeńskiej wspólności majątkowej, to istnieje możliwość, aby tylko jedno z małżonków płaciło ryczałt od całego wynajmu. Dla wielu osób jest to duże ułatwienie, gdyż w praktyce oznacza możliwość składania tylko jednego zeznania rocznego z tytułu świadczenia usług wynajmu. Dodatkowo za każdym razem nie trzeba wykonywać dwóch osobnych przelewów podatku.


Warunkiem rozliczania wynajmu przez jedno z małżonków jest złożenie stosownego pisma w urzędzie.


VIII. KONTYNUACJA OPODATKOWANIA

Jeśli w 2021 r. zdecydujesz się na ryczałt i w kolejnym roku będziesz chciał pozostać przy tej formie rozliczeń, to nie będziesz musiał zgłaszać tego do urzędu. Ryczałt zgłoszony w danym roku będzie obowiązywał również w kolejnych latach.


IX. BRAK LIMITÓW

W najmie prywatnym nie istnieje limit co do kwoty przychodów, które możesz rozliczać ryczałtem. Przychody powyżej 100.000 zł oznaczają w prawdzie wyższą stawkę podatku, jednak nawet po przekroczeniu progu 100.000 zł nie tracisz prawa do korzystania z ryczałtu.


Zastanów się nad wyborem ryczałtu, jeśli:

– nie ponosisz dużych kosztów związanych z najmem;

– nie chcesz lub nie masz czasu na gromadzenie dokumentów związanych z najmem, takich jak faktury za wyposażenie itp.;

– chcesz ograniczyć do minimum czas poświęcany podatkom od najmu;

– nie chcesz sumować przychodów z najmu z Twoimi dochodami z umowy o pracę.RYCZAŁT ZA WYNAJEM | DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ !W tym artykule poznałeś zalety rozliczania wynajmu za pomocą ryczałtu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dokonać zgłoszenia ryczałtu na 2021 rok, to obejrzyj przygotowany przeze mnie tutorial w formie pliku video, w którym krok po kroku omawiam i pokazuję, jakie czynności należy wykonać, aby zadeklarować wybór ryczałtu w urzędzie.

Z kolei jeśli chcesz zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu rozliczania wynajmu ryczałtem – w tym dowiedzieć się, jak samodzielnie obliczać ryczałt za wynajem, to zapoznaj się z opracowanym przeze mnie praktycznym kursem online „Wszystko o ryczałcie”. Znajdziesz w nim liczne przykłady liczbowe i sytuacyjne, które ułatwią Ci zrozumienie zagadnień, o których czytałeś w powyższym artykule.

podatek ryczałtowy od najmu - ryczałt za wynajem - okładka kursu wszystko o ryczałcie

Zobacz też pozostałe wpisy!

24 sierpnia 2021
5 3 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x