Rozliczenie PIT z wynajmu mieszkania w 2022 roku (ryczałt)

30 kwietnia 2023 upływa termin na rozliczenie PIT z wynajmu mieszkania za 2022, w tym również wynajmu opodatkowanego ryczałtem. Z uwagi na to, że 30 kwietnia wypada w niedzielę, to termin ten zostaje wydłużony do 2 maja 2023. W poprzednim roku, wynajmujący byli zobowiązani rozliczyć ryczałt już z końcem lutego. Obecnie, zarówno wynajmujący, którzy skorzystali z ostatniej możliwości rozliczania wynajmu w 2022 roku na zasadach ogólnych, jak i osoby rozliczające się ryczałtem mają ten sam termin na wysłanie zeznania PIT.

W tym artykule, dowiesz się jak, krok po kroku, przygotować zeznanie roczne PIT -28 z wynajmu mieszkania w 2022 roku.

Rozliczenie wynajmu za zasadach ogólnych (PIT-36) zostanie opublikowane w odrębnym wpisie.KROK 1. Logowanie do e-Urzędu Skarbowego.


Przejdź na stronę e-Urzędu Skarbowego klikając tutaj: e-Urząd Skarbowy.


Następnie zaloguj się do e-Urzędu za pomocą jednej z trzech opcji: login.gov.pl, aplikacji mObywatel bądź przy użyciu Twoich danych podatkowych.


Po zalogowaniu przejdź do zakładki Twój e-PIT i kliknij ,,Złóż PIT-28″.Następnie kliknij ,,Złóż PIT-28″.KROK 2. Rozliczenie przychodów z wynajmu mieszkania w 2022 roku.


W pierwszej kolejności przygotuj kwotę przychodów z wynajmu w 2022 roku. Do przychodów nie doliczaj pobranych od najemców kaucji, chyba że dokonałeś ich potrącenia na poczet zaległości w czynszach. Ponadto, nie doliczaj również czynszów, których nie otrzymałeś od najemcy pomimo tego, że powinieneś je otrzymać. Następnie kliknij ,,Edytuj przychody”


W dalszej kolejności kliknij ,,Dodaj przychód”.Następnie wpisz kwotę przychodów z podziałem na przychody opodatkowane według stawki 8,5% oraz 12,5%. Uwaga! Jeśli Twoje przychody nie przekroczyły progu 100.000 zł wówczas są one opodatkowane tylko według stawki 8,5%. Oznacza to, że powinieneś uzupełnić tylko pierwszą rubrykę poniżej (przykład 45.800,00 zł). Jeśli Twoje przychody przekroczyły 100.000 zł wówczas w pierwszej rubryce wpisz 100.000 zł a w kolejnej wpisz nadwyżkę ponad 100.000 zł. Po uzupełnieniu przychodów kliknij ,,Zatwierdź”.Jeśli w poprzednich 5 latach rozliczałeś się w wynajmu według zasad ogólnych (w ramach tzw. najmu prywatnego) oraz poniosłeś stratę, której nie odliczyłeś w poprzednich zeznaniach PIT to klikając ,,Dodaj odliczenie” możesz tę stratę uwzględnić w bieżącym PIT. Co na tym zyskasz? Strata obniży Twój przychód do opodatkowania. Z każdego 1000 zł poniesionej straty zaoszczędzisz 85zł lub 125 zł podatku. Na przykład, jeśli Twoja zaległa strata do odliczenia wynosi 12.800 zł a Twoje przychody z 2022 roku nie przekroczyły 100.000 zł to zaoszczędzisz 1.088 zł podatku.

Jeśli nie masz do odliczenia żadnej starty wówczas pomiń ten etap.KROK 3. Należny ryczałt z wynajmu mieszkania w 2022 roku.

Po uzupełnieniu kwoty przychodów z najmu należny ryczałt obliczy się automatycznie. Możesz również skorzystania z innych ulg i odliczeń. Pełną listę znajdziesz klikając w ,,Edytuj inne ulgi”.W dalszej kolejności kliknij ,,Edytuj kwoty ryczałtu” i uzupełnij kwoty ryczałtu za poszczególne miesiące. W przykładzie poniżej, w styczniu kwota ryczałtu wyniosła 324 zł. Wynajmujący w styczniu otrzymał od najemców czynsze w wysokości 3817 zł łącznie. Ryczałt od tej kwoty został obliczony jako 8,5% z 3817 zł, co równa się kwocie 324 zł (w zaokrągleniu). Kolejny miesiąc tj. luty był podobny. W marcu z kolei wynajmujący nie otrzymał czynszów od najemców. W wyniku spóźnienia, należności wpłynęły na konto wynajmującego dopiero w kwietniu. Z tego tytułu wynajmujący otrzymał w kwietniu przychód w wysokości 7634 zł, z czego ryczałt wyniósł 649 zł.KROK 4. Wpłacony ryczałt z najmu za 2022 rok

Czwarty krok to wpisanie kwoty ryczałtu, którą wpłaciłeś do urzędu za poszczególne miesiące bądź kwartały. Jeśli dokonywałeś wpłat po ustawowym terminie, to najlepiej jest skontaktować się z Urzędem Skarbowym w celu potwierdzenia wpłaconej kwoty. Może się okazać, że przelew ryczałtu dotarł na mikrorachunek podatkowy dzień później i w pierwszej kolejności wpłata została naliczona na poczet odsetek. Ponadto, jeśli wpłacałeś ryczałt bez zaokrąglania do pełnych złotych, to z tego tytułu również mogą powstać różnice. W deklaracji PIT system umożliwia wpisanie tylko kwot zaokrąglonych do pełnych złotych.Jeśli w 2022 roku zdecydowałeś się na kwartalny sposób rozliczania ryczałtu to zaznacz okienko ,, Kwartalny sposób opłacania ryczałtu”. Po wpisaniu kwoty wpłaconego ryczałtu i opcjonalnie zaznaczeniu kwartalnych rozliczeń zatwierdź tę sekcję i powróć do głównego widoku danych z PIT.KROK 5. Wysłanie PIT z najmu za 2022 rok

Realizując powyższe kroki, wypełniłeś obowiązkowe dane do rozliczenia PIT z wynajmu mieszkania w 2022 roku. Opcjonalnie możesz również przekazać 1,5% podatku a także edytować pozostałe dane, w tym adres zamieszkania, dane Urzędu Skarbowego itp. W ostatnim kroku zaakceptuj i wyślij PIT.


Kliknij


Jeśli chciałbyś ułatwić sobie obliczanie ryczałtu w 2023 roku to koniecznie skorzystaj z kalkulatora ryczałtu. Pomocnym dla Ciebie będzie również artykuł o zmianach w podatkach od najmu w 2023 roku. Na jego podstawie dowiesz się, jak obniżyć ryczałt pomimo braku możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodów. Więcej na ten temat znajdziesz w tym ARTYKULE.


Pobierz kalkulator ryczałtu a obliczenie podatku zajmie Ci kilka sekund!

KALKULATOR RYCZAŁTU REDi TAX - OKŁADKA

Obrazy w powyższym wpisie zostały pobrane ze strony e-Urząd Skarbowy (podatki.gov.pl).


Zobacz też pozostałe wpisy!

4.3 3 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x