Trwa okres rozliczeń podatkowych. Od 15 do 28 lutego 2022 roku masz czas na rozliczenie się z urzędem skarbowym z przychodów opodatkowanych ryczałtem w 2021 roku. Jako wynajmujący w trakcie roku obliczałeś ryczałt za najem przy zastosowaniu stawki 8,5 % oraz 12,5 %. Teraz nadszedł czas na dokonanie rozliczenia rocznego, w którym możesz uwzględnić odliczenia od przychodów. Być może, obliczając ryczałt za najem w trakcie roku, nie korzystałeś z odliczeń od przychodów, jednak chciałbyś to zmienić. Nic straconego. Podczas przygotowania PIT-28 również możesz je uwzględnić. W takiej sytuacji powstanie nadpłata w podatku, którą urząd skarbowy zwróci na Twoje konto.
RYCZAŁT ZA NAJEM | Z JAKICH ODLICZEŃ OD PRZYCHODÓW MOŻESZ SKORZYSTAĆ?
Poniżej znajdziesz listę możliwych odliczeń od przychodów przy opodatkowaniu ryczałtem.
Co możesz odliczyć od przychodów, jeśli opłacasz ryczałt za najem?
– stratę z najmu;
– składki na ubezpieczenia społeczne;
– wpłaty na IKZE;
– składki członkowskie zapłacone na rzecz związków zawodowych (w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 300 zł)
– wydatki na cele rehabilitacyjne (tzw. ulga rehabilitacyjna);
– wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł (tzw. ulga na Internet);
– darowizny przekazanych na cele:
a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego;
e) określone w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji
w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie,
w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% przychodu;
– wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym, jednorodzinnym, do którego podatnik ma prawo własności lub współwłasności (tzw. ulga termomodernizacyjna);
– wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków;
– wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się ewidencji zabytków;
– wydatki na odpłatne nabycie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub udziału w takim zabytku, pod warunkiem że podatnik na nabytą nieruchomość poniósł wydatek na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane (tzw. ulga na zabytki).
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat wybranych odliczeń, to znajdziesz je TUTAJ.
KALKULATOR RYCZAŁTU ZA NAJEM | DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Chcesz ułatwić sobie rozliczenia podatkowe związane z wynajmem? Jeśli rozliczasz najem ryczałtem i zależy Ci na tym, żeby szybko i łatwo liczyć podatek do zapłaty, to koniecznie sprawdź nasz kalkulator. Dzięki niemu zachowasz porządek w bieżących rozliczeniach podatkowych a przygotowanie zeznania rocznego PIT-28 zajmie Ci tylko kilka minut. Jako BONUS do kalkulatora otrzymasz od nas również nagranie webinaru podatkowego. Dowiesz się z niego, jak krok po kroku przejść przez proces wypełniania zeznania rocznego PIT-28 za 2021 rok.
Uniknij błędów przy obliczaniu ryczałtu od najmu! Sprawdź praktyczne wskazówki, jak prawidłowo ustalić przychód, skorzystać z ulg i poprawnie obliczyć podatek od wynajmu nieruchomości. Dowiedz się więcej!
Dowiedz się, jak rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania! Odpowiadamy na 10 najczęściej zadawanych pytań – stawki, ulgi, dokumenty i najczęstsze błędy. Sprawdź praktyczny poradnik na REDi TAX!