fbpx
Trudna sytuacja na rynku najmu w pewnym sensie zmusza wynajmujących do dokonywania różnego rodzaju ustępstw. Chodzi tu przede wszystkim o ustępstwa w zakresie warunków, na jakich zawierane są umowy. Najemcy oczekują przede wszystkim niższych cen za najem oraz elastycznych warunków umowy.

WCZEŚNIEJSZE ROZWIĄZANIE UMOWY NAJMU | JAKIE RODZI KONSEKWENCJE?


rozwiązanie umowy najmu przed terminem

Wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu często wiąże się z naliczeniem przez wynajmującego dodatkowej opłaty, którą najemca ma obowiązek uiścić. Nasuwa się wówczas pytanie, czy taka dodatkowa opłata podlega opodatkowaniu podatkiem VAT czy nie?PODATEK VAT A OPŁATA ZA WCZEŚNIEJSZE ROZWIĄZANIE UMOWY NAJMUJakie informacje znajdziemy w przepisach?

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega, m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.


Zwróć uwagę na to, że najemcy płacą wynajmującemu czynsz w zamian za świadczoną przez niego usługę najmu. Jest to więc typowa transakcja, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jak zapewne wiesz, świadczenie usług wynajmu na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu. Nie wyklucza to jednak najmu z transakcji podlegających opodatkowaniu.


Czy zgoda wynajmującego na wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu w zamian za dodatkową opłatę jest usługą?

W tym miejscu warto poruszyć zagadnienia związane z odszkodowaniami. Ich charakter wskazuje na to, że odszkodowania nie są płatnościami za konkretne świadczenia. Są one z kolei rekompensatą za wyrządzone szkody.


Wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu przez najemcę bardzo często wiąże się z wystąpieniem szkody po stronie wynajmującego. Musi on przecież poświęcić czas i pieniądze na poszukiwanie nowego lokatora. Koszty umieszczenia ogłoszeń w Internecie, czas przeznaczony na prezentację lokalu, przygotowanie i podpisanie nowej umowy, przekazanie lokalu a także utrata czynszu to główne konsekwencje utraty najemcy.


Powyższe rozważania mogą prowadzić do wniosku, że dodatkowe opłaty, które najemca uiszcza wynajmującemu w zamian za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu stanowią odszkodowanie a jeśli tak, to nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT.


Jakie jest stanowisko urzędów?

Niestety stanowiska urzędów w tym zakresie są różne. Można spotkać się z opinią, że opłata za przedterminowe rozwiązanie umowy to opłata uiszczana w zamian za usługę, jaką jest tolerowanie przez wynajmującego rozwiązania umowy przed terminem.


Nawet jeśli umowa nie przewiduje możliwości wcześniejszego rozwiązania stosunku najmu, to podpisane z najemcą porozumienie jest już pewnego rodzaju obopólną zgodą.


Z kolei jeśli najemca zerwie umowę przed terminem, na jaki została zawarta, a wynajmujący nie wyrazi na to zgody, to roszczenia mają już charakter odszkodowawczy. Wówczas nie podlegają pod VAT.OPŁATA ZA WCZEŚNIEJSZE ROZWIĄZANIE UMOWY NAJMU A PODATEK VAT
UZYSKAJ INTERPRETACJĘ INDYWIDUALNĄ


Chcesz upewnić się, że Twoje podejście w zakresie rozliczania VAT od opłaty za wcześniejsze rozwiązanie umowy jest prawidłowe? Jeśli tak, to złóż wniosek o interpretację!


Wniosek ten można złożyć online podpisując go profilem zaufanym. Zrobisz to TUTAJ.


Chętnie poznam Twoje doświadczenia związane z tematyką tego artykułu. Zachęcam Cię zatem do podzielenia się nimi w komentarzach pod tym wpisem.


Zobacz też pozostałe wpisy!

27 kwietnia 2021
5 1 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x