fbpx

Początek roku wiąże się z dokonaniem wyboru formy opodatkowania najmu. Podatek od najmu mieszkania można bowiem rozliczać na kilka sposobów, przy czym każda forma opodatkowania ma swoje zalety i wady. W związku z tym każdy wynajmujący powinien wziąć pod uwagę swoją indywidualną sytuację. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zachęcam, aby zastanowić się nad poniższymi kwestiami.Jaki jest Twój cel na nadchodzący rok? Chcesz osiągnąć wysoki dochód, aby uzyskać finansowanie w banku? A może wolisz zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je, np. na kolejne inwestycje?


– Czy oprócz najmu będziesz uzyskiwał również inne dochody? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i z jakiego źródła?


– Czy chcesz/możesz skorzystać z ulgi na dziecko?


Czy będziesz rozliczać się wspólnie z małżonkiem?


Podatek od wynajmu mieszkania chcesz obliczać samodzielnie, czy też wolisz nawiązać współpracę z biurem rachunkowym?


Jakie inwestycje planujesz na nadchodzący rok? Czy masz w planach zakup kolejnego mieszkania na wynajem? A może Twoje obecne nieruchomości wymagają remontu? Czy jakieś wyposażenie wymaga wymiany?


planowanie inwestycji

Zapoznaj się z poniższym artykułem. Zostały w nim zestawione najważniejsze różnice między zasadami ogólnymi i ryczałtem, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji o wyborze formy opodatkowania najmu na 2021 rok.I. ZGŁOSZENIE FORMY OPODATKOWANIA


Wybór ryczałtu powinieneś zgłosić w urzędzie skarbowym.


Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dokonać zgłoszenia ryczałtu na 2021 rok, to obejrzyj przygotowany przeze mnie tutorial w formie pliku video, w którym krok po kroku omawiam i pokazuję, jakie czynności należy wykonać, aby zadeklarować wybór ryczałtu w urzędzie.


Zasady ogólne przysługują każdemu automatycznie.


Jeśli zdecydujesz się na tę formę rozliczania podatków od wynajmu, to nie musisz informować o tym urzędu.II. STAWKA PODATKUW ryczałcie obowiązują dwie stawki: 8,5 % oraz 12,5 %.


8,5 % to najniższa z możliwych stawek przewidzianych przez ustawodawcę. Obowiązuje do limitu 100.000 zł przychodów. Stawkę 12,5 % zastosujesz w przypadku nadwyżki ponad kwotę przychodów 100.000 zł.


Na zasadach ogólnych również obowiązują dwie stawki: 17 % do kwoty 85.528 zł dochodów oraz 32 % od nadwyżki ponad tę kwotę.III. PODSTAWA OPODATKOWANIARyczałt obliczasz od przychodów pomniejszonych o możliwe odliczenia.


Podatek na zasadach ogólnych obliczasz od dochodu, czyli od przychodów pomniejszonych o koszty uzyskania przychodów i możliwe odliczenia.IV. PODATEK OD NAJMUpodatek od wynajmu - obliczenia na kalkulatorze

Z dwóch poprzednich punktów wynika, że na zasadach ogólnych – pomimo wyższych stawek podatku – możliwe są scenariusze, w których podatku nie zapłacisz w ogóle.


Taka sytuacja wystąpi, jeśli Twoje koszty związane z najmem będą wyższe niż przychody.


Pamiętaj o tym, że w ryczałcie przy obliczaniu podatku nie możesz uwzględnić kosztów ponoszonych w związku z wynajem!


Oznacza to, że podatek od wynajmu mieszkania zapłacisz zawsze, gdy wystąpi przychód.V. MOŻLIWOŚĆ ROZLICZENIA, TZW. ULGI NA DZIECIUlgę na dzieci rozliczysz tylko na zasadach ogólnych. Jeśli rozliczasz się za pomocą ryczałtu, to nie masz możliwości odliczenia ulgi na dzieci.


Ulga wynosi:

– 92,67 zł miesięcznie, czyli maksymalnie 1.112,04 zł rocznie na wychowywanie jednego dziecka (przy spełnieniu pozostałych warunków i limitu dochodów);

– 92,67 zł miesięcznie, czyli maksymalnie 1.112,04 zł rocznie na drugie dziecko;

– 166,67 zł miesięcznie, czyli nawet 2.000,04 zł rocznie na trzecie dziecko;

– 225,00 zł miesięcznie, czyli do 2.700,00 zł rocznie z tytułu wychowania czwartego i kolejnego dziecka.VI. KWOTA WOLNA OD OPODATKOWANIA / KWOTA ZMNIEJSZAJĄCA PODATEK OD NAJMUW ryczałcie podatek płacisz od przychodów.

Jeśli więc uzyskałeś z najmu, np. 1.000 zł przychodów w danym roku, to podatek wyniesie 85 zł (8,5 % * 1.000 zł).


W przypadku zasad ogólnych masz możliwość uwzględnienia kwoty zmniejszającej podatek.

Kwota ta zależy jednak od wysokości podstawy opodatkowania. Warto też zaznaczyć, że kwotę zmniejszającą podatek możesz odliczyć tylko raz i uwzględniasz ją dla wszystkich dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.


kwoty zmniejszające podatek - tabelka do wpisu podatek od najmu


VII. SUMOWANIE Z INNYMI DOCHODAMIPrzychodów z ryczałtu nie sumujesz z dochodami uzyskanymi z etatu.


W przeciwieństwie do ryczałtu w przypadku zasad ogólnych dochody z najmu sumuje się z dochodami z etatu.


Zwiększa to ryzyko opodatkowania dochodów według stawki 32 %.VIII. FORMA WPŁATY ZALICZEKW ryczałcie masz możliwość wpłacać podatek miesięcznie lub też kwartalnie.


Na zasadach ogólnych możesz płacić podatek kwartalnie tylko w sytuacji, gdy rozliczasz najem w ramach działalności gospodarczej. W ramach najmu prywatnego nie masz możliwości wyboru wpłat kwartalnych.IX. KSIĘGOWOŚĆRyczałt jest uproszczoną formą opodatkowania, zatem podatek od wynajmu mieszkania możesz wyliczać samodzielnie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak obliczać ryczałt za wynajem nieruchomości bez pomocy biura rachunkowego, przejdź TUTAJ.


Osoby rozliczające podatek na zasadach ogólnych z reguły korzystają z fachowej pomocy biura rachunkowego (w ramach stałej obsługi bądź jednorazowej pomocy).X. CZAS POŚWIĘCONY NA ROZLICZENIEObliczanie podatku na zasadach ogólnych może być czasochłonne.


Zastanów się zatem, czy Twój czas pracy poświęcony na obliczanie podatku jest warty mniej niż oszczędności z tytułu niższego podatku? Na to pytanie powinieneś sobie odpowiedzieć przede wszystkim wtedy, gdy zastanawiasz się nad opodatkowaniem najmu na zasadach ogólnych.XI. ZEZNANIE PITJeśli zdecydujesz się na opodatkowanie ryczałtem, to po zakończonym roku podatkowym będziesz musiał złożyć do urzędu zeznanie PIT-28 w terminie od 15 lutego do końca lutego.W przypadku zasad ogólnych masz obowiązek rozliczyć się z urzędem za pomocą formularza PIT-36. Należy zrobić to w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia.


poradnik pit 36 najem


Zainteresowało Cię to, o czym przeczytałeś? Chcesz zdobyć więcej informacji na temat rozliczania wynajmu? Może wybrałeś już formę opodatkowania, ale nadal masz wątpliwości dotyczące tego, do którego urzędu powinieneś wpłacać podatek od najmu czy też tego, w jaki sposób powinieneś rozliczać wynajem nieruchomości należących do małżeństwa? A może do tej pory nie wykazywałeś wynajmu przed urzędem i chciałbyś to zmienić? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na kluczowe pytania zadawane mi przez wynajmujących, to zapoznaj się z opisem kursu „Poznaj podstawy wynajmu”.


okładka kursu "Poznaj podstawy wynajmu 2021"

Zobacz też pozostałe wpisy!

21 kwietnia 2021
5 4 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x