fbpx


WYNAJEM NIERUCHOMOŚCI WSPÓLNEJ – PODSTAWOWA ZASADAJeśli na podstawie ustawowej wspólności majątkowej wraz z współmałżonkiem jesteś współwłaścicielem nieruchomości, to każde z Was rozlicza przychody z wynajmu tej nieruchomości po połowie.


Przykład 1

Małżeństwo wynajęło mieszkanie należące do wspólności majątkowej. W danym miesiącu małżonkowie otrzymali od najemcy czynsz najmu w wysokości 2.200 zł. Oznacza to, że każde z małżonków uzyskało przychód w wysokości 1.100 zł.


Istnieje możliwość, aby tylko jedno z małżonków rozliczało całość przychodów z wynajmu wspólnej nieruchomości przed urzędem.


Wówczas tylko jedna osoba ma obowiązek wykazywać w swoim zeznaniu PIT przychody z najmu. Co za tym idzie, tylko jedna osoba ma obowiązek płacić podatek w trakcie roku.


W przykładzie pierwszym każde z małżonków w danym miesiącu uzyskało przychód w wysokości 1.100 zł. Jeśli małżonkowie podjęliby decyzję o rozliczaniu wynajmu w całości przez jedno z nich, to sytuacja uległaby zmianie. Przychód jednej osoby wyniósłby wówczas 2.200 zł a drugiej 0 zł.Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc rozliczać wynajem nieruchomości wspólnej w całości przez jedno z małżonków?

Przede wszystkim pomiędzy małżonkami musi istnieć wspólność majątkowa. Podpisanie intercyzy wyklucza możliwość rozliczenia całości przychodów z najmu przez jednego z małżonków.


Po drugie przedmiot wynajmu powinien należeć do majątku wspólnego. Nie jest możliwe, aby jedno z małżonków rozliczało wynajem nieruchomości należącej do majątku osobistego współmałżonka.


Kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której nieruchomość nie należy do majątku wspólnego? Przykładowo wtedy, gdy jedno z małżonków nabyło daną nieruchomość przed zawarciem małżeństwa, a następnie nie wniosło jej do majątku wspólnego.


Co należy zrobić, aby wynajem wspólnej nieruchomości rozliczało tylko jedno z małżonków?

Rozliczenie najmu przez jedną osobę jest możliwe, jeśli w urzędzie zostanie złożone oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów/dochodów przed jedno z małżonków.


Termin na złożenie oświadczenia do urzędu skarbowego upływa 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w danym roku przychód z wynajmu nieruchomości wspólnej.


Oświadczenie może być podpisane tylko przez jedną osobę.


Przykład 2

Wojtek wraz z żoną wynajął w marcu mieszkanie. 10 marca najemca wpłacił pierwszy czynsz. Oznacza to, że oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów przez jedno z małżonków należy złożyć do 20 kwietnia.

wynajem nieruchomości wspólnej Przykład 2

Czy oświadczenie o rozliczaniu wynajmu wspólnej nieruchomości trzeba składać co roku?

Przepisy w tym zakresie uległy zmianie na korzyść wynajmujących. Obecnie oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów/dochodów z najmu przez jedno z małżonków obowiązuje również w kolejnych latach. Jeśli małżonkowie nie chcą nic zmieniać w zakresie dokonanego wyboru, to nie muszą składać co roku nowego oświadczenia.


Czy małżonkowie mogą zrezygnować z opodatkowania całości przychodów/dochodów przez jedno z małżonków?

Tak. Małżonkowie co roku mogą wskazywać inną osobę do rozliczenia najmu. Mogą również w jednym roku rozliczać najem po połowie, w kolejnym roku zdecydować się na rozliczenie przez jedno z małżonków, a jeszcze w kolejnym wrócić do rozliczania po połowie.


Aby dokonać zmiany, małżonkowie powinni złożyć do urzędu skarbowego zawiadomienie o rezygnacji z opodatkowania całości przychodów z najmu przez jedno z małżonków.


Jaki jest termin na złożenie zawiadomienia?

Zawiadomienie należy złożyć do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w danym roku przychód z wynajmu wspólnej nieruchomości.


Przykład 3

W 2019 roku Wojtek rozliczał w całości wynajem majątku wspólnego. Małżonkowie postanowili, że w kolejnym roku żona Wojtka będzie rozliczać wynajem w całości. Pierwszy czynsz w 2020 roku wpłynął w styczniu. Oznacza to, że zawiadomienie o rezygnacji z rozliczania w całości wynajmu przez Wojtka należy złożyć nie później niż 20 lutego. Do tego dnia należy również złożyć nowe oświadczenie.

wynajem nieruchomości wspólnej przykład 3

Zapoznaj się również z oficjalnym stanowiskiem Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie opodatkowania dochodów z wynajmu przez jedno z małżonków.Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak rozliczyć wynajem nieruchomości należących do małżeństwa? Aby poznać więcej przykładów sytuacyjnych i liczbowych oraz otrzymać szablony dokumentów przydatnych w komunikacji z urzędem, dołącz do kursu „Poznaj podstawy wynajmu”!

okładka kursu "Poznaj podstawy wynajmu 2021"

Zobacz też pozostałe wpisy!

27 kwietnia 2021
5 2 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x