fbpx
Zastanawiasz się nad rozliczaniem najmu w działalności gospodarczej, jednak nadal masz wątpliwości, czy aby na pewno jest to dla Ciebie dobre rozwiązanie? Co zyskasz, jeśli zdecydujesz się na tę formę rozliczenia? Poznaj korzyści wynikające z rozliczania najmu w działalności gospodarczej.

WYNAJEM A DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA – WAŻNE ASPEKTY


1. Ujmowanie kosztów


Czego nie rozliczysz w kosztach w najmie prywatnym, a rozliczysz w kosztach działalności gospodarczej?

W najmie prywatnym uwzględniasz w kosztach wyłącznie wydatki stricte związane z wynajmem nieruchomości, czyli czynsze administracyjne, podatki od nieruchomości, faktury za media itp.

W działalności oprócz wydatków związanych bezpośrednio z wynajmem Twoich nieruchomości wliczysz w koszty inne wydatki. Przykładowo: amortyzację samochodu, paliwo, ubezpieczenie i przegląd samochodu, koszty usług telekomunikacyjnych a także amortyzację części Twojego domu/mieszkania, którą wykorzystujesz do załatwiania spraw związanych z wynajmem.


2. Finansowanie


Pomimo tego, że niektóre banki uwzględniają przy obliczaniu zdolności kredytowej dochody z wynajmu prywatnego, to i tak łatwiej jest uzyskać kredyt w oparciu o dochody z działalności gospodarczej. Prowadząc działalność, wyglądasz bardziej profesjonalnie niż w przypadku najmu prywatnego.

Ponadto prowadzisz pełną dokumentację związaną z działalnością. Do uzyskania kredytu czy leasingu banki wymagają z reguły księgi przychodów i rozchodów za ostatnich kilka miesięcy, PITu z działalności czy też zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS.


3. Wizerunek profesjonalisty


Budując swoja markę w działalności gospodarczej, działasz jako ekspert. Profesjonalnie wyglądasz wobec banku, najemców, innych właścicieli, pracowników, firm remontowych itp.


4. Kompleksowość


Mając już zarejestrowaną działalność gospodarczą, oprócz wynajmu nieruchomości, możesz świadczyć również inne usługi. Nie ma znaczenia, ile rożnych usług świadczysz w ramach jednej działalności. Składki ZUS płacisz tylko raz! Jeśli więc planujesz poszerzyć swoją działalność, bo świetnie znasz się, np. na programowaniu, gotowaniu czy doradztwie, to dlaczego nie połączyć tego z najmem?


5. Podatek liniowy w działalności gospodarczej


W działalności gospodarczej oprócz opodatkowania według skali masz również możliwość wyboru podatku liniowego, czyli stawki 19 %. Bez względu na wysokość Twoich dochodów, zawsze zapłacisz podatek według stawki 19 %. Eliminujesz w ten sposób ryzyko tego, że wpadniesz w wyższy próg podatkowy i będziesz musiał zapłacić podatek według stawki 32 %.

Przy opodatkowaniu według skali od każdego 1.000 zł dochodu powyżej progu 85.528 zł zapłacisz 320 zł podatku. Co się stanie, jeśli zdecydujesz się na podatek liniowy? Wówczas od każdego dochodu zapłacisz podatek według stawki 19 % (od każdego 1.000 zł dochodu zapłacisz 190 zł podatku).


6. Możliwość uzyskania dotacji/subwencji


Trudna sytuacja gospodarcza związana, np. z koronawirusem, niekorzystnie wpływa na rynek wynajmu. Najemcy masowo wypowiadają umowy lub proszą o obniżki czynszu. Twoje wpływy od najemców gwałtownie spadają, a koszty często pozostają na niezmienionym poziomie.

Możliwość uzyskania pomocy rządowej z reguły skierowana jest do przedsiębiorców – samozatrudnionych lub tych, którzy zatrudniają pracowników.

Podczas pandemii koronawirusa w Polsce przedsiębiorcy mieli możliwość skorzystania z następującej pomocy:

zwolnienie z ZUS przez okres trzech miesięcy (łącznie ok. 4.000 zł oszczędności);

bezzwrotna pożyczka w wysokości 5.000 zł;

dofinansowanie do bieżących kosztów prowadzenia działalności (wysokość dofinansowania była uzależniona od spadku obrotów – maksymalnie można było uzyskać ok. 6.000 zł).


7. Poczucie satysfakcji


Badania pokazują, że pracując na własny rachunek, masz znacznie większe możliwości samorealizacji. Prowadzenie działalności zwiększa poczucie satysfakcji, zadowolenia i spełnienia zawodowego. Dotyczy to przede wszystkim osób, które rezygnują z pracy w korporacji na rzecz zajmowania się wynajmem nieruchomości.


Znasz już zalety rozliczania wynajmu w ramach działalności gospodarczej. Nadszedł czas, aby dowiedzieć się, co odróżnia działalność gospodarczą od najmu prywatnego. Przejdź do wpisu „Najważniejsze różnice między najmem prywatnym a działalnością gospodarczą”.


Zobacz też pozostałe wpisy!

20 listopada 2020
0 0 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x