Ryczałt jest uproszczoną formą opodatkowania. Wiele osób rozlicza ryczałt od najmu we własnym zakresie, czyli nie korzysta z usług biura rachunkowego. Pozwala to zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. W tym artykule dowiesz się, jakie kroki musisz wykonać, aby prawidłowo wyliczyć kwotę podatku, którą należy wpłacić do urzędu skarbowego.


KROK I – USTAL KWOTĘ PRZYCHODU


Zasady ustalania przychodu są różne w działalności gospodarczej i w najmie prywatnym. Jak zapewne wiesz, przychód w najmie prywatnym powstaje dopiero w chwili otrzymania czynszu od najemcy. Z kolei w działalności przychód powstaje w okresie, którego dotyczy – bez względu na datę wpłaty.


Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Najważniejsze różnice między najmem prywatnym a działalnością gospodarczą.


Pamiętaj, że nie wszystkie wpływy od najemcy w najmie prywatnym stanowią dla Ciebie przychód do opodatkowania!


Jeśli już na tym etapie masz wątpliwości co do tego, co jest Twoim przychodem w najmie prywatnym a co w działalności gospodarczej, to polecam zapoznać się z kursem Poznaj podstawy wynajmu.KROK II – DOKONAJ ODLICZEŃ OD PRZYCHODÓW


Jak zapewne wiesz, w ryczałcie nie rozliczasz kosztów uzyskania przychodów. Koszty możesz uwzględnić w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych bądź przy wyborze podatku liniowego.


Nie zmienia to faktu, że w ryczałcie możesz dokonać pewnych odliczeń od uzyskanych przychodów. Przykładowo możesz odliczyć przekazane darowizny czy też wydatki na termomodernizację.


Wielu wynajmujących nie wie, że ma prawo do dokonywania odliczeń, co skutkuje tym, że często płacą oni wyższy podatek. Jeśli chcesz dowiedzieć się, z jakich odliczeń możesz skorzystać i w jaki sposób możesz zmniejszyć podatek z tytułu wynajmu, to zapoznaj się z opracowanym przeze mnie kursem „Wszystko o ryczałcie”, w którym bardzo dokładnie tłumaczę wszelkie istotne kwestie związane z rozliczaniem najmu za pomocą ryczałtu.


KROK III – USTAL PODSTAWĘ OPODATKOWANIA


Podstawa opodatkowania to kwota, od której obliczasz ryczałt od najmu. Podstawa może, ale nie musi równać się przychodom. Jeśli dokonasz odliczeń od przychodów, wówczas Twoja podstawa opodatkowania będzie niższa niż kwota przychodów.


KROK IV – OBLICZ RYCZAŁT OD NAJMU


Jeśli masz już obliczoną podstawę opodatkowania, to czas na obliczenie kwoty ryczałtu.


KALKULATOR RYCZAŁTU REDi TAX - OKŁADKA

Usługi wynajmu nieruchomości są opodatkowane według dwóch stawek: 8,5 % oraz 12,5 %.

Do kwoty 100.000 zł przychodów ryczałt od najmu wynosi 8,5 %. Przychody powyżej 100.000 zł będą opodatkowane według stawki 12,5 %.


KROK V – UZWGLĘDNIJ OBNIŻKI RYCZAŁTU *

* ten krok obowiązywał do 2021 roku – od 2022 roku obniżka nie jest możliwa


KROK VI – USTAL PODATEK DO ZAPŁATY


Ustalenie podatku do zapłaty to przedostatni etap. Masz już za sobą obliczenie ryczałtu według stawki 8,5 % lub 12,5 %. Nadszedł czas na ustalenie podatku do zapłaty.


Kwotę obliczonego ryczałtu zaokrąglij do pełnych złotych.


Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomiń, a końcówki kwot wynoszące 50 groszy i więcej zaokrąglij w górę do pełnych złotych. Przykładowo 180,14 zł zaokrąglij do 180 zł, zaś 180,50 zł zaokrąglij do 181 zł.


KROK VII – WYKONAJ PRZELEW PODATKU


Przelew podatku różni się od standardowego przelewu, jakim jest na przykład opłacenie faktury za prąd. Aby dowiedzieć się, jak prawidłowo go wykonać, zapoznaj się z wpisem Jak wykonać przelew podatku za wynajem mieszkania?


Więcej informacji na temat ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskasz na stronie podatki.gov.pl.Zastanawiasz się, jak wygląda obliczanie ryczałtu od najmu w praktyce? Chcesz prześledzić konkretne przykłady sytuacyjne i liczbowe, aby mieć pewność, że dobrze zrozumiałeś treści opisane w tym artykule? Potrzebujesz gotowego szablonu, który automatycznie będzie wyliczał ryczałt od najmu w oparciu o wprowadzone przez Ciebie dane liczbowe? Z myślą o osobach, które chcą rozliczać ryczałt od najmu samodzielnie, przygotowaliśmy kurs online „Wszystko o ryczałcie”. Przekonaj się, że obliczanie ryczałtu od najmu nieruchomości jest naprawdę bardzo proste!

podatek ryczałtowy od najmu - okładka kursu wszystko o ryczałcie

Zobacz też pozostałe wpisy!

18 lutego 2022
5 3 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x