fbpx

Ryczałt jest uproszczoną formą opodatkowania. Wiele osób rozlicza ryczałt od najmu we własnym zakresie, czyli nie korzysta z usług biura rachunkowego. Pozwala to zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. W tym artykule dowiesz się, jakie kroki musisz wykonać, aby prawidłowo wyliczyć kwotę podatku, którą należy wpłacić do urzędu skarbowego.


KROK I – USTAL KWOTĘ PRZYCHODU

Zasady ustalania przychodu są różne w działalności gospodarczej i w najmie prywatnym. Jak zapewne wiesz, przychód w najmie prywatnym powstaje dopiero w chwili otrzymania czynszu od najemcy. Z kolei w działalności przychód powstaje w okresie, którego dotyczy – bez względu na datę wpłaty.


Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Najważniejsze różnice między najmem prywatnym a działalnością gospodarczą.


Pamiętaj, że nie wszystkie wpływy od najemcy w najmie prywatnym stanowią dla Ciebie przychód do opodatkowania!


liczenie pieniędzy

Jeśli już na tym etapie masz wątpliwości co do tego, co jest Twoim przychodem w najmie prywatnym a co w działalności gospodarczej, to polecam zapoznać się z kursem Poznaj podstawy wynajmu.


KROK II – DOKONAJ ODLICZEŃ OD PRZYCHODÓW

Jak zapewne wiesz, w ryczałcie nie rozliczasz kosztów uzyskania przychodów. Koszty możesz uwzględnić w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych bądź przy wyborze podatku liniowego.

Nie zmienia to faktu, że w ryczałcie możesz dokonać pewnych odliczeń od uzyskanych przychodów. Przykładowo możesz odliczyć przekazane darowizny czy też wydatki na termomodernizację.


KROK III – USTAL PODSTAWĘ OPODATKOWANIA

Podstawa opodatkowania to kwota, od której obliczasz ryczałt od najmu. Podstawa może, ale nie musi równać się przychodom. Jeśli dokonasz odliczeń od przychodów, wówczas Twoja podstawa opodatkowania będzie niższa niż kwota przychodów.


KROK IV – OBLICZ RYCZAŁT OD NAJMU

Jeśli masz już obliczoną podstawę opodatkowania, to czas na obliczenie kwoty ryczałtu.

obliczenia na kalkulatorze

Usługi wynajmu nieruchomości są opodatkowane według dwóch stawek: 8,5 % oraz 12,5 %.

Do kwoty 100.000 zł przychodów ryczałt od najmu wynosi 8,5 %. Przychody powyżej 100.000 zł będą opodatkowane według stawki 12,5 %.


KROK V – UZWGLĘDNIJ OBNIŻKI RYCZAŁTU

Jeśli usługi wynajmu świadczysz w ramach działalności gospodarczej, to część płaconych przez Ciebie składek zdrowotnych możesz odliczyć od podatku. Przyjrzyjmy się sytuacji, w której wynajmujesz nieruchomości w ramach najmu prywatnego a oprócz tego prowadzisz działalność gospodarczą w innym zakresie.


UWAGA!

Jeśli z działalności nie płacisz podatku, np. z uwagi na niskie przychody, to zapłacone składki zdrowotne i tak możesz częściowo odliczyć.


Ile wynosi odliczenie?

Miesięczna składka przedsiębiorców na ubezpieczenie zdrowotne jest ustalana raz w roku. W 2020 r. składka ta wynosiła 9 % od podstawy wymiaru 4026,01 zł a więc 363,34 zł miesięcznie. Od podatku można było odliczyć 7,75 % podstawy wymiaru, czyli 312,02 zł miesięcznie.


KROK VI – USTAL PODATEK DO ZAPŁATY

Ustalenie podatku do zapłaty to przedostatni etap. Masz już za sobą obliczenie ryczałtu według stawki 8,5 % lub 12,5 %. Dokonałeś też możliwych obniżek ryczałtu. Nadszedł czas na ustalenie podatku do zapłaty.

Kwotę obliczonego ryczałtu zaokrąglij do pełnych złotych.

Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomiń, a końcówki kwot wynoszące 50 groszy i więcej zaokrąglij w górę do pełnych złotych. Przykładowo 180,14 zł zaokrąglij do 180 zł, zaś 180,50 zł zaokrąglij do 181 zł.


KROK VII – WYKONAJ PRZELEW PODATKU

Przelew podatku różni się od standardowego przelewu, jakim jest na przykład opłacenie faktury za prąd. Aby dowiedzieć się, jak prawidłowo go wykonać, zapoznaj się z wpisem Jak wykonać przelew podatku za wynajem mieszkania?


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozliczania wynajmu za pomocą ryczałtu? Zastanawiasz się, co zrobić, jeśli wynajmowana nieruchomość należy do majątku wspólnego? W Twojej głowie pojawiły się pytania o możliwość rozliczenia kwartalnego, terminy wpłaty ryczałtu i wymaganą przez urząd dokumentację? A może myślisz długookresowo i zastanawiasz się, jak wygląda rozliczenie roczne przy wyborze ryczałtu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w kursie Wszystko o ryczałcie.

Zobacz też pozostałe wpisy!

22 lutego 2021
0 0 głosowanie
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Jeżeli masz jakieś przemyślenia na ten temat, to umieść to w komentarzux
()
x